V40D45C-M3/I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V40D45C-M3/I
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab) Variant
Datasheet
Download
Description
40A 45V SMPD TRENCH SKY RECT
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
eSMP®, TMBS®
Factory Lead Time :
10 Weeks
Package / Case :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2.5mA @ 45V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
570mV @ 20A
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Current - Average Rectified (Io) :
20A
Diode Type :
Schottky
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Supplier Device Package :
TO-263AC (SMPD)
Datasheets
V40D45C-M3/I
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab) Variant Surface Mount
V40D45C-M3/I Overview
V40D45C-M3/I Features
V40D45C-M3/I Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
V40D45C-M3/I applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23