V40D60CHM3/I
Mfr.Part #
V40D60CHM3/I
Description
40A 60V SMPD TRENCH SKY RECT
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60V
Tape and Reel (TR)
Current - Average Rectified (Io) :
20A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Current - Reverse Leakage @ Vr :
4mA @ 60V
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Supplier Device Package :
TO-263AC (SMPD)
Series :
Automotive, AEC-Q101, eSMP®, TMBS®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
620mV @ 20A
Datasheets
V40D60CHM3/I
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab) Variant Surface Mount
V40D60CHM3/I Overview
V40D60CHM3/I Features
V40D60CHM3/I Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
V40D60CHM3/I applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23