UWZ1C331MCL1GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UWZ1C331MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage :
16V
Ripple Current :
195mA
Series :
UWZ
Applications :
High Temperature Reflow
Termination :
SMD/SMT
Feature :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
19 Weeks
Height :
10mm
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Diameter :
8mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
8.3mm
Capacitance :
330µF
Size Code :
Polarization :
Polar
Tan Delta :
0.2
Ripple Current @ High Frequency :
292.5mA @ 10kHz
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Voltage - Rated DC :
16V
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Pitch :
3.1mm
JESD-609 Code :
e6
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Shape :
Flat
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
1000 hours
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
52.8μA
Ripple Current @ Low Frequency :
195mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Length :
8.9mm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Datasheets
UWZ1C331MCL1GS
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UWZ1C331MCL1GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:16V, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:Radial, Can - SMD, UWZ1C331MCL1GS pinout, UWZ1C331MCL1GS datasheet PDF, UWZ1C331MCL1GS amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UWZ1C331MCL1GS ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UWZ1C331MCL1GS
UWZ 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 195mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.1mm Radial, Can - SMD