UWS1E470MCL1GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UWS1E470MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Ripple Current @ High Frequency :
108.55mA @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Series :
UWS
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height :
5.8mm
Published :
Feature :
GENERAL PURPOSE
Applications :
High Temperature Reflow
Ripple Current :
65mA
Life (Hours) :
2000 hours
Leakage Current :
16.5μA
Height Seated (Max) :
0.228 5.80mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
5.8mm
Max Operating Temperature :
85°C
Dissipation Factor :
0.16 %
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Voltage - Rated DC :
25V
Ripple Current @ Low Frequency :
65mA @ 120Hz
Capacitance :
47μF
Package / Case :
Radial, Can - SMD
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
2000°C
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Rated :
25V
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
UWS1E470MCL1GS
Nichicon UWS1E470MCL1GS
UWS 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 65mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Radial, Can - SMD