UWS0J331MCL1GS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UWS0J331MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size Code :
HTS Code :
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Terminal Shape :
Flat
Applications :
High Temperature Reflow
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Polarity :
POLARIZED
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current :
190mA
Width :
8.3mm
Series :
UWS
Length :
8.9mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e6
Voltage - Rated DC :
6.3V
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height Seated (Max) :
0.244 6.20mm
Tan Delta :
0.28
Capacitance :
330µF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Leakage Current :
62.37μA
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency :
247mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
190mA @ 120Hz
Life (Hours) :
2000 hours
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
UWS0J331MCL1GS
Nichicon UWS0J331MCL1GS
UWS 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 190mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Radial, Can - SMD