UWP0J101MCL1GB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UWP0J101MCL1GB
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD
Stock
580
In Stock :
580
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
100μF
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
8.9mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
6.3V
Ripple Current :
82mA
Number of Pins :
2
Radiation Hardening :
No
Life (Hours) :
1000 hours
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Ripple Current @ High Frequency :
123mA @ 10kHz
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Width :
8.3mm
Diameter :
8mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Height :
5.4mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Flat
Tolerance :
±20%
Dissipation Factor :
0.24 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Aluminium
Series :
UWP
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Termination :
SMD/SMT
Ripple Current @ Low Frequency :
82mA @ 120Hz
JESD-609 Code :
e6
Published :
2009
Polarization :
Bi-Polar
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Leakage Current :
10μA
Size Code :
3333
Datasheets
UWP0J101MCL1GB
Nichicon UWP0J101MCL1GB
UWP 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 82mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Bi-Polar Radial, Can - SMD