UVZ1V222MHD
Mfr.Part #
UVZ1V222MHD
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Stock
360
In Stock :
360
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Tan Delta :
0.18
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
19 Weeks
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization :
Polar
Dissipation Factor :
0.14 %
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
UVZ
Radiation Hardening :
No
Lead Pitch :
7.493mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.26A @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
1000 hours
Number of Pins :
2
Dielectric Material :
Aluminium
Ripple Current @ High Frequency :
1.449A @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Terminal Pitch :
7.5mm
Terminal Shape :
Wire
Termination :
Radial
Leakage Current :
2.31mA
Voltage - Rated DC :
35V
Height :
25mm
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Mount :
PCB, Through Hole
Diameter :
16mm
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Voltage :
35V
Ripple Current :
1.26A
Capacitance :
2200µF
Published :
2009
Lead Diameter :
800 µm
Datasheets
UVZ1V222MHD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVZ1V222MHD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Can, Number of Pins:2, Voltage:35V, UVZ1V222MHD pinout, UVZ1V222MHD datasheet PDF, UVZ1V222MHD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVZ1V222MHD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UVZ1V222MHD
UVZ 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.26A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can