UVZ1V101MED
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UVZ1V101MED
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Stock
843
In Stock :
843
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
11mm
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Radiation Hardening :
No
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
225mA @ 10kHz
Mount :
PCB, Through Hole
Lead Pitch :
2.4892mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Series :
UVZ
Termination :
Radial
Dielectric Material :
Aluminium
Dissipation Factor :
0.14 %
Tolerance :
±20%
Diameter :
6.3mm
Life (Hours) :
1000 hours
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Lead Diameter :
500 µm
REACH SVHC :
No SVHC
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2009
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
35V
Voltage :
35V
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current :
150mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current @ Low Frequency :
150mA @ 120Hz
Capacitance :
100μF
Leakage Current :
105μA
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
20 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
UVZ1V101MED
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVZ1V101MED from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Number of Pins:2, Package / Case:Radial, Can, Operating Temperature:-55°C~105°C, Voltage:35V, Mounting Type:Through Hole, UVZ1V101MED pinout, UVZ1V101MED datasheet PDF, UVZ1V101MED amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVZ1V101MED ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UVZ1V101MED
UVZ 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 150mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can