UVZ1HR33MDH
Mfr.Part #
UVZ1HR33MDH
Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Diameter :
5mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Polarization :
Polar
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Height :
11mm
Ripple Current @ High Frequency :
8.6mA @ 10kHz
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lead Free :
Contains Lead
Lead Pitch :
2.0066mm
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ripple Current @ Low Frequency :
4.3mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Package / Case :
Radial, Can
Tan Delta :
0.12
HTS Code :
Ripple Current :
4.3mA
Capacitance :
0.33μF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
JESD-609 Code :
e0
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
0.003mA
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Datasheets
UVZ1HR33MDH
Nichicon UVZ1HR33MDH
UVZ 0.33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.3mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can