UVZ1H221MPH
Mfr.Part #
UVZ1H221MPH
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Ripple Current @ High Frequency :
450mA @ 10kHz
Length :
12.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Leakage Current :
330μA
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Diameter :
600 µm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
300mA @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can
Max Operating Temperature :
105°C
Capacitance :
220μF
Voltage - Rated :
50V
Ripple Current :
300mA
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
50V
Dissipation Factor :
0.12 %
Lead Pitch :
5mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Datasheets
UVZ1H221MPH
Nichicon UVZ1H221MPH
UVZ 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 300mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can