UVZ1E682MHD
Mfr.Part #
UVZ1E682MHD
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V RADIAL
Stock
435
In Stock :
435
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
7.5mm
Lead Pitch :
7.493mm
EAR99
Voltage :
25V
Ripple Current @ High Frequency :
2.346A @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitance :
6800µF
Number of Pins :
2
Ripple Current :
2.04A
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Voltage - Rated DC :
25V
Published :
2009
Diameter :
18mm
Dielectric Material :
Aluminium
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
UVZ
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current :
5.1mA
Height :
35.5mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Tolerance :
±20%
Dissipation Factor :
0.16 %
Factory Lead Time :
19 Weeks
Package / Case :
Radial, Can
Lead Diameter :
800 µm
Mount :
PCB, Through Hole
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
2.04A @ 120Hz
Datasheets
UVZ1E682MHD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVZ1E682MHD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:25V, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:2, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can, Operating Temperature:-55°C~105°C, UVZ1E682MHD pinout, UVZ1E682MHD datasheet PDF, UVZ1E682MHD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVZ1E682MHD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UVZ1E682MHD
UVZ 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.04A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can