UVZ1E471MPD
Mfr.Part #
UVZ1E471MPD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Dissipation Factor :
0.16 %
Height :
12.5mm
Contact Plating :
Tin
Voltage :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
Dielectric Material :
Aluminium
Leakage Current :
352.5μA
Capacitance :
470µF
Diameter :
10mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Radiation Hardening :
No
Mount :
PCB, Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
380mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Ripple Current :
380mA
Lead Diameter :
600 µm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
570mA @ 10kHz
Lead Pitch :
5mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
25V
Datasheets
UVZ1E471MPD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVZ1E471MPD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:25V, Number of Pins:2, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~105°C, Package / Case:Radial, Can, UVZ1E471MPD pinout, UVZ1E471MPD datasheet PDF, UVZ1E471MPD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVZ1E471MPD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UVZ1E471MPD
UVZ 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 380mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can