UVZ1C332MHD
Mfr.Part #
UVZ1C332MHD
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Dissipation Factor :
0.2 %
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Diameter :
12.5mm
Height :
25mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ High Frequency :
1.3455A @ 10kHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Leakage Current :
1.584mA
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Aluminium
Ripple Current @ Low Frequency :
1.17A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Mount :
PCB, Through Hole
Capacitance :
3300µF
Ripple Current :
1.17A
2
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lead Pitch :
5mm
Lead Diameter :
600 µm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Voltage :
16V
Voltage - Rated DC :
16V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Number of Pins :
Datasheets
UVZ1C332MHD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVZ1C332MHD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Package / Case:Radial, Can, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Voltage:16V, Number of Pins:2, UVZ1C332MHD pinout, UVZ1C332MHD datasheet PDF, UVZ1C332MHD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVZ1C332MHD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UVZ1C332MHD
UVZ 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.17A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can