UVZ0J331MED1TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UVZ0J331MED1TA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Pitch :
2.4892mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Number of Terminations :
2
Capacitance :
330µF
Terminal Pitch :
5mm
Diameter :
6.3mm
Series :
UVZ
Packaging :
Tape and Box (TB)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
195mA
Mount :
Through Hole
Published :
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Dielectric Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
20 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
195mA @ 120Hz
Voltage - Rated :
6.3V
Length :
11mm
Mounting Type :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
292.5mA @ 10kHz
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Life (Hours) :
1000 hours
Datasheets
UVZ0J331MED1TA
Nichicon UVZ0J331MED1TA
UVZ 330μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 195mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can