UVZ0J223MHH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UVZ0J223MHH
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current :
2.35A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Pitch :
7.493mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Free :
Contains Lead
Length :
11mm
Termination :
Radial
Life (Hours) :
1000 hours
HTS Code :
Leakage Current :
4.158mA
Packaging :
Bulk
Tan Delta :
0.7
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.7025A @ 10kHz
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e0
Height :
40mm
Diameter :
18mm
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
1.634 41.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.35A @ 120Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Published :
Capacitance :
22000µF
Series :
UVZ
Voltage - Rated DC :
6.3V
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
Datasheets
UVZ0J223MHH
Nichicon UVZ0J223MHH
UVZ 22000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.35A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can