UVY2W330MHD1TN
Mfr.Part #
UVY2W330MHD1TN
Description
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
19 Weeks
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Pitch :
7.5mm
Dielectric Material :
Aluminum
HTS Code :
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Length :
25mm
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Lead Pitch :
7.493mm
Capacitance :
33μF
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
200mA @ 10kHz
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
125mA
Diameter :
16mm
Ripple Current @ Low Frequency :
125mA @ 120Hz
GENERAL PURPOSE
Termination :
Radial
UVY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
450V
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
ECCN Code :
EAR99
Life (Hours) :
1000 hours
Packaging :
Cut Tape (CT)
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Number of Terminations :
2
Datasheets
UVY2W330MHD1TN
Nichicon UVY2W330MHD1TN
UVY 33μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 125mA 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can