UVY2W220MHD
Mfr.Part #
UVY2W220MHD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Voltage - Rated DC :
450V
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
100mA @ 120Hz
Published :
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
160mA @ 10kHz
Dielectric Material :
Aluminium
Leakage Current :
496μA
Lead Pitch :
5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage :
450V
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Ripple Current :
100mA
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Polar
Height :
25mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Diameter :
12.5mm
Mount :
PCB, Through Hole
Dissipation Factor :
0.25 %
Tolerance :
±20%
Capacitance :
22µF
Lead Diameter :
600 µm
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
Datasheets
UVY2W220MHD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVY2W220MHD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C~105°C, Voltage:450V, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Number of Pins:2, Package / Case:Radial, Can, UVY2W220MHD pinout, UVY2W220MHD datasheet PDF, UVY2W220MHD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVY2W220MHD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UVY2W220MHD
UVY 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 100mA 0.492Dia 12.50mm -25°C~105°C Polar 5mm Radial, Can