UVY2V680MHD
Mfr.Part #
UVY2V680MHD
Description
CAP ALUM 68UF 20% 350V RADIAL
Polar
Termination :
Radial
Operating Temperature :
-40°C~105°C
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current :
285mA
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Pitch :
7.493mm
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
Tan Delta :
0.25
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
19 Weeks
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Voltage - Rated DC :
350V
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
1.052mA
Terminal Pitch :
7.5mm
Length :
25mm
Terminal Shape :
Wire
Diameter :
16mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ High Frequency :
456mA @ 10kHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitance :
68µF
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ Low Frequency :
285mA @ 120Hz
Datasheets
UVY2V680MHD
Nichicon UVY2V680MHD
UVY 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 285mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can