UVY2V3R3MPD1TA
Mfr.Part #
UVY2V3R3MPD1TA
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 350V RADIAL
Lead Pitch :
3.5052mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Dielectric Material :
Aluminum
Ripple Current @ High Frequency :
48mA @ 10kHz
Packaging :
Tape and Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency :
30mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Terminal Pitch :
5mm
Ripple Current :
30mA
Voltage - Rated :
350V
Diameter :
8mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
3.3μF
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Length :
11.5mm
Datasheets
UVY2V3R3MPD1TA
Nichicon UVY2V3R3MPD1TA
UVY 3.3μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 30mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can