UVY2V2R2MED1TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UVY2V2R2MED1TA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
33.6mA @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Capacitance :
2.2μF
Package / Case :
Radial, Can
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Length :
11mm
Series :
UVY
Published :
Dielectric Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
20 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
2.4892mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Box (TB)
Terminal Pitch :
5mm
Diameter :
6.3mm
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
350V
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
21mA @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Life (Hours) :
1000 hours
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
21mA
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
ECCN Code :
EAR99
Polarization :
Polar
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Datasheets
UVY2V2R2MED1TA
Nichicon UVY2V2R2MED1TA
UVY 2.2μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 21mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can