UVY2G2R2MPD1TD
Mfr.Part #
UVY2G2R2MPD1TD
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
Voltage - Rated DC :
400V
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Through Hole
Length :
11.5mm
Leakage Current :
0.128mA
HTS Code :
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Tolerance :
±20%
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tan Delta :
0.25
Ripple Current @ High Frequency :
43.2mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
27mA @ 120Hz
Capacitance :
2.2μF
Packing Method :
Ammo Pack
Packaging :
Cut Tape (CT)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Diameter :
600 µm
Terminal Pitch :
3.5mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Pitch :
3.5052mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Ripple Current :
27mA
Datasheets
UVY2G2R2MPD1TD
Nichicon UVY2G2R2MPD1TD
UVY 2.2μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 27mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can