UVY2G221MRD
Mfr.Part #
UVY2G221MRD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V RADIAL
Stock
106
In Stock :
106
Published :
2009
Dissipation Factor :
0.25 %
Voltage - Rated DC :
400V
Dielectric Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Leakage Current :
3.62mA
Diameter :
22mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Ripple Current :
460mA
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
ROHS3 Compliant
Height :
50mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Terminal Pitch :
10mm
Ripple Current @ Low Frequency :
460mA @ 120Hz
Capacitance :
220μF
Lead Pitch :
10.0076mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Datasheets
UVY2G221MRD
Nichicon UVY2G221MRD
UVY 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 460mA 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can