UVY2DR33MED
Mfr.Part #
UVY2DR33MED
Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 200V RADIAL
Diameter :
6.3mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Tolerance :
±20%
Termination :
Radial
Number of Pins :
2
Dissipation Factor :
0.2 %
Published :
Terminal Shape :
Wire
Mount :
PCB, Through Hole
Tan Delta :
0.2
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
200V
Voltage :
200V
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
5mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
0.33μF
Lead Diameter :
500 µm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Dielectric Material :
Aluminium
Ripple Current @ High Frequency :
8mA @ 10kHz
Lead Pitch :
2.4892mm
Polarization :
Polar
Height :
11mm
Ripple Current @ Low Frequency :
5mA @ 120Hz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Leakage Current :
46.6μA
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Packaging :
Bulk
Datasheets
UVY2DR33MED
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVY2DR33MED from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can, Operating Temperature:-40°C~105°C, Number of Pins:2, Voltage:200V, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, UVY2DR33MED pinout, UVY2DR33MED datasheet PDF, UVY2DR33MED amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVY2DR33MED ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UVY2DR33MED
UVY 0.33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can