UVY2DR22MED
Mfr.Part #
UVY2DR22MED
Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 200V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±20%
Lead Diameter :
500 µm
Dissipation Factor :
0.2 %
Capacitance :
0.22µF
Ripple Current @ Low Frequency :
3.3mA @ 120Hz
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.2
Leakage Current :
44.4μA
Voltage - Rated DC :
200V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Pitch :
2.4892mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Pbfree Code :
yes
Published :
Dielectric Material :
Aluminium
Ripple Current @ High Frequency :
5.28mA @ 10kHz
Factory Lead Time :
17 Weeks
Ripple Current :
3.3mA
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mount :
PCB, Through Hole
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
Through Hole
Voltage :
200V
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Height :
11mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Diameter :
6.3mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Datasheets
UVY2DR22MED
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVY2DR22MED from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can, Operating Temperature:-40°C~105°C, Number of Pins:2, Mounting Type:Through Hole, Voltage:200V, UVY2DR22MED pinout, UVY2DR22MED datasheet PDF, UVY2DR22MED amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVY2DR22MED ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UVY2DR22MED
UVY 0.22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.3mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can