UVY2D2R2MED
Mfr.Part #
UVY2D2R2MED
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL
Ripple Current @ Low Frequency :
25mA @ 120Hz
Terminal Pitch :
2.5mm
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated DC :
200V
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Leakage Current :
84μA
Mount :
Through Hole
Length :
11mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Tan Delta :
0.2
Lead Pitch :
2.4892mm
Ripple Current :
25mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
2.2μF
Diameter :
6.3mm
Ripple Current @ High Frequency :
40mA @ 10kHz
Datasheets
UVY2D2R2MED
Nichicon UVY2D2R2MED
UVY 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 25mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can