UVY2D010MED1TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UVY2D010MED1TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1UF 20% 200V RADIAL
Stock
923
In Stock :
923
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
1000 hours
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
25.6mA @ 10kHz
Terminal Pitch :
2.5mm
Dielectric Material :
Aluminium
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
200V
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial, Can
Mounting Type :
Through Hole
Height :
11mm
Ripple Current @ Low Frequency :
16mA @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Diameter :
6.3mm
Ripple Current :
16mA
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Capacitance :
1μF
Series :
UVY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
2.4892mm
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
20 Weeks
Published :
2015
Termination :
Radial
Datasheets
UVY2D010MED1TD
Nichicon UVY2D010MED1TD
UVY 1μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 16mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can