UVY2AR33MDD1TD
Mfr.Part #
UVY2AR33MDD1TD
Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 100V RADIAL
Stock
14
In Stock :
14
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
5mA
Mount :
Through Hole
Terminal Pitch :
2.5mm
Ripple Current @ High Frequency :
10mA @ 10kHz
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Length :
11mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Polarization :
Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Aluminum
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
5mA @ 120Hz
Lead Pitch :
2.0066mm
Life (Hours) :
1000 hours
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
100V
HTS Code :
Diameter :
5mm
Number of Terminations :
2
Published :
2015
Packaging :
Cut Tape (CT)
Capacitance :
0.33μF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
UVY2AR33MDD1TD
Nichicon UVY2AR33MDD1TD
UVY 0.33μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 5mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can