UVY2AR22MDD1TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UVY2AR22MDD1TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
5mm
Ripple Current :
3.4mA
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
6.8mA @ 10kHz
Series :
UVY
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can
Packaging :
Cut Tape (CT)
Lead Pitch :
2.0066mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Terminal Pitch :
2.5mm
Life (Hours) :
1000 hours
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
3.4mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Published :
Dielectric Material :
Aluminum
Capacitance :
0.22µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
11mm
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Datasheets
UVY2AR22MDD1TD
Nichicon UVY2AR22MDD1TD
UVY 0.22μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 3.4mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can