UVY2A221MHD1TO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UVY2A221MHD1TO
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
585mA @ 10kHz
Life (Hours) :
1000 hours
Package / Case :
Radial, Can
Factory Lead Time :
19 Weeks
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Series :
UVY
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Number of Pins :
2
Capacitance :
220μF
Lead Pitch :
5.0038mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
0.66mA
Voltage - Rated DC :
100V
Terminal Shape :
Wire
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current :
390mA
Mount :
Through Hole
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Cut Tape (CT)
Height :
20mm
Ripple Current @ Low Frequency :
390mA @ 120Hz
Diameter :
12.5mm
Termination :
Radial
Dielectric Material :
Aluminium
Tan Delta :
0.08
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Number of Terminations :
2
Datasheets
UVY2A221MHD1TO
Nichicon UVY2A221MHD1TO
UVY 220μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 390mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can