UVR2W220MHD
Mfr.Part #
UVR2W220MHD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL
Lead Pitch :
7.493mm
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
165mA @ 120Hz
Dielectric Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Number of Pins :
2
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
450V
Height :
25mm
Mount :
PCB, Through Hole
Dissipation Factor :
0.25 %
REACH SVHC :
No SVHC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Through Hole
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current :
496μA
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Radiation Hardening :
No
Diameter :
16mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
7.5mm
Lead Diameter :
800 µm
Tolerance :
±20%
Voltage :
450V
Ripple Current :
165mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitance :
22µF
Ripple Current @ High Frequency :
264mA @ 10kHz
Published :
Termination :
Radial
Datasheets
UVR2W220MHD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVR2W220MHD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-25°C~85°C, Number of Pins:2, Mounting Type:Through Hole, Voltage:450V, Package / Case:Radial, Can, UVR2W220MHD pinout, UVR2W220MHD datasheet PDF, UVR2W220MHD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVR2W220MHD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UVR2W220MHD
UVR 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 165mA 0.630Dia 16.00mm -25°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can