UVR2W010MPA
Mfr.Part #
UVR2W010MPA
Description
CAP ALUM 1UF 20% 450V RADIAL
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
HTS Code :
Lead Pitch :
3.5052mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
23mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
36.8mA @ 10kHz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tan Delta :
0.25
Voltage - Rated DC :
450V
Polar
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
11.5mm
Leakage Current :
0.085mA
Diameter :
8mm
Ripple Current :
23mA
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Free :
Contains Lead
Capacitance :
1μF
Datasheets
UVR2W010MPA
Nichicon UVR2W010MPA
UVR 1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 23mA 0.315Dia 8.00mm -25°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can