UVR2V101MHD
Mfr.Part #
UVR2V101MHD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 350V RADIAL
Stock
138
In Stock :
138
Radial, Can
Dissipation Factor :
0.25 %
Voltage - Rated DC :
350V
Tolerance :
±20%
Capacitance :
100μF
Termination :
Radial
Factory Lead Time :
17 Weeks
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Radiation Hardening :
No
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Published :
2009
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ Low Frequency :
590mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
7.493mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height :
40mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Pins :
Leakage Current :
1.5mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Aluminium
Diameter :
18mm
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
590mA
Terminal Pitch :
7.5mm
Ripple Current @ High Frequency :
944mA @ 10kHz
Datasheets
UVR2V101MHD
Nichicon UVR2V101MHD
UVR 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 590mA 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can