UVR2G010MPA
Mfr.Part #
UVR2G010MPA
Description
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Pitch :
3.5mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Voltage - Rated DC :
400V
Published :
JESD-609 Code :
e0
Capacitance :
1μF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Lead Pitch :
3.5052mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination :
Radial
Leakage Current :
0.08mA
Tolerance :
±20%
Diameter :
8mm
Ripple Current @ Low Frequency :
25mA @ 120Hz
Lead Free :
Contains Lead
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Custom Capabilities :
Other Sizes Available
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ripple Current :
25mA
Ripple Current @ High Frequency :
40mA @ 10kHz
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Height :
11.5mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tan Delta :
0.25
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
HTS Code :
Datasheets
UVR2G010MPA
Nichicon UVR2G010MPA
UVR 1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 25mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can