UVR2F330MHA
Mfr.Part #
UVR2F330MHA
Description
CAP ALUM 33UF 20% 315V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
HTS Code :
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Voltage - Rated DC :
315V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
440mA @ 10kHz
Ripple Current :
275mA
Capacitance :
33μF
Leakage Current :
0.5158mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Diameter :
16mm
Number of Terminations :
2
Tan Delta :
0.2
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Lead Free :
Contains Lead
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
275mA @ 120Hz
Height :
25mm
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Through Hole
Reach Compliance Code :
Unknown
Lead Pitch :
7.493mm
Datasheets
UVR2F330MHA
Nichicon UVR2F330MHA
UVR 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 275mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can