UVR2E221MRA
Mfr.Part #
UVR2E221MRA
Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V RADIAL
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Size / Dimension :
0.787Dia 20.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.184A @ 10kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Bulk
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
250V
Tan Delta :
0.2
Ripple Current :
740mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
740mA @ 120Hz
Diameter :
20mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Height :
40mm
Custom Capabilities :
Other Sizes Available
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
JESD-609 Code :
e0
Lead Free :
Contains Lead
Published :
Termination :
Radial
Leakage Current :
2.3mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitance :
220μF
Datasheets
UVR2E221MRA
Nichicon UVR2E221MRA
UVR 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 740mA 0.787Dia 20.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can