UVR2E100MPD
Mfr.Part #
UVR2E100MPD
Description
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL
Diameter :
10mm
Capacitance :
10μF
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
Dielectric Material :
Aluminium
Tan Delta :
0.2
Dissipation Factor :
0.2 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Height :
16mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ Low Frequency :
105mA @ 120Hz
Radiation Hardening :
No
Lead Pitch :
5mm
Ripple Current :
105mA
Number of Pins :
2
Published :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Termination :
Radial
Voltage :
250V
Leakage Current :
200μA
Ripple Current @ High Frequency :
240mA @ 10kHz
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Feature :
Voltage - Rated DC :
250V
Mount :
PCB, Through Hole
Lead Diameter :
600 µm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
UVR2E100MPD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVR2E100MPD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can, Number of Pins:2, Voltage:250V, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~85°C, UVR2E100MPD pinout, UVR2E100MPD datasheet PDF, UVR2E100MPD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVR2E100MPD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UVR2E100MPD
UVR 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 105mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can