UVR2D4R7MPA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UVR2D4R7MPA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
JESD-609 Code :
e0
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial, Can
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Leakage Current :
0.134mA
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Height :
11.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Free :
Contains Lead
Series :
UVR
Tan Delta :
0.2
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Ripple Current @ High Frequency :
88mA @ 10kHz
Capacitance :
4.7μF
Diameter :
8mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
200V
Lead Pitch :
3.5052mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Custom Capabilities :
Other Sizes Available
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Published :
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
55mA
Ripple Current @ Low Frequency :
55mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Polarization :
Polar
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
3.5mm
Datasheets
UVR2D4R7MPA
Nichicon UVR2D4R7MPA
UVR 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 55mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can