UVR2C221MHD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UVR2C221MHD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
Stock
436
In Stock :
436
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
35.5mm
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Lead/Base Style :
Straight
Radiation Hardening :
No
Diameter :
16mm
Package / Case :
Radial, Can
Tan Delta :
0.2
Height Seated (Max) :
1.476 37.50mm
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
1.28A @ 10kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
220μF
Lead Free :
Lead Free
Series :
UVR
Lead Diameter :
800 µm
Published :
2005
Lead Pitch :
7.5mm
Dielectric Material :
Aluminium
Dissipation Factor :
0.2 %
Polarization :
Polar
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated DC :
160V
Ripple Current :
800mA
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
1.508mA
Voltage :
160V
Termination :
Radial
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
800mA @ 120Hz
Life (Hours) :
2000 hours
Datasheets
UVR2C221MHD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVR2C221MHD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Can, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-40°C~85°C, Voltage:160V, Number of Pins:2, UVR2C221MHD pinout, UVR2C221MHD datasheet PDF, UVR2C221MHD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVR2C221MHD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UVR2C221MHD
UVR 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 800mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar 7.5mm Radial, Can