UVR2AR22MDA
Mfr.Part #
UVR2AR22MDA
Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 100V RADIAL
Leakage Current :
0.00066mA
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Voltage - Rated DC :
100V
Diameter :
5mm
Lead Pitch :
2.0066mm
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ripple Current :
4.7mA
Custom Capabilities :
Other Sizes Available
Tan Delta :
0.08
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
HTS Code :
Capacitance :
0.22µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ripple Current @ Low Frequency :
4.7mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Terminal Pitch :
2mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
9.4mA @ 10kHz
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height :
11mm
Datasheets
UVR2AR22MDA
Nichicon UVR2AR22MDA
UVR 0.22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.7mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can