UVR2A102MHA
Mfr.Part #
UVR2A102MHA
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Length :
40mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.38A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Capacitance :
1000µF
Ripple Current :
1.38A
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Tan Delta :
0.08
Custom Capabilities :
Other Sizes Available
Leakage Current :
3mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reach Compliance Code :
Unknown
Lead Pitch :
7.5mm
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
JESD-609 Code :
e0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Free :
Contains Lead
Ripple Current @ High Frequency :
1.587A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Voltage - Rated DC :
100V
Mount :
Through Hole
Lead Diameter :
800 µm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
UVR2A102MHA
Nichicon UVR2A102MHA
UVR 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.38A 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar 7.5mm Radial, Can