UVR1V470MDD1TD
Mfr.Part #
UVR1V470MDD1TD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Mount :
PCB, Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
130mA @ 120Hz
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current :
130mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
Dissipation Factor :
0.14 %
Packaging :
Cut Tape (CT)
Dielectric Material :
Aluminium
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Diameter :
5mm
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
35V
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage :
35V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Height :
11mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Lead Pitch :
2mm
Lead Diameter :
500 µm
Leakage Current :
49.35μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ High Frequency :
260mA @ 10kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
47μF
Number of Pins :
2
Packing Method :
Ammo Pack
Datasheets
UVR1V470MDD1TD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVR1V470MDD1TD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can, Operating Temperature:-40°C~85°C, Voltage:35V, Number of Pins:2, UVR1V470MDD1TD pinout, UVR1V470MDD1TD datasheet PDF, UVR1V470MDD1TD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVR1V470MDD1TD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UVR1V470MDD1TD
UVR 47μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 130mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2mm Radial, Can