UVR1V103MRD
Mfr.Part #
UVR1V103MRD
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 35V RADIAL
Stock
386
In Stock :
386
Ripple Current @ High Frequency :
4.255A @ 10kHz
Factory Lead Time :
19 Weeks
Dielectric Material :
Aluminium
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
10000µF
Diameter :
22mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Free
Number of Pins :
2
Height :
50mm
Published :
2009
Dissipation Factor :
0.14 %
Lead Pitch :
10mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
3.7A
Leakage Current :
10.5mA
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Voltage - Rated DC :
35V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
3.7A @ 120Hz
Datasheets
UVR1V103MRD
Nichicon UVR1V103MRD
UVR 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.7A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can