UVR1J332MRD
Mfr.Part #
UVR1J332MRD
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 63V RADIAL
Stock
392
In Stock :
392
Size / Dimension :
0.787Dia 20.00mm
Tan Delta :
0.14
Ripple Current @ High Frequency :
3.105A @ 10kHz
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Pitch :
10mm
Lead Diameter :
1 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±20%
Feature :
Wire
Dissipation Factor :
0.1 %
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Radial
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
2.7A
Ripple Current @ Low Frequency :
2.7A @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Diameter :
20mm
Leakage Current :
6.237mA
Height :
40mm
Number of Pins :
2
Capacitance :
3300µF
Voltage - Rated DC :
63V
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
18 Weeks
Published :
2009
Datasheets
UVR1J332MRD
Nichicon UVR1J332MRD
UVR 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.7A 0.787Dia 20.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can