UVR1H330MDA
Mfr.Part #
UVR1H330MDA
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
UVR
Custom Capabilities :
Other Sizes Available
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tan Delta :
0.12
Tolerance :
±20%
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
33μF
Voltage - Rated DC :
50V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current :
0.0495mA
Lead Diameter :
500 µm
Termination :
Radial
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
250mA @ 10kHz
Ripple Current :
125mA
Ripple Current @ Low Frequency :
125mA @ 120Hz
Radial, Can
HTS Code :
Length :
11mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
JESD-609 Code :
e0
Lead Pitch :
2mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Datasheets
UVR1H330MDA
Nichicon UVR1H330MDA
UVR 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 125mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2mm Radial, Can