UVR1H221MPA
Mfr.Part #
UVR1H221MPA
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Radial
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Custom Capabilities :
Other Sizes Available
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
Tan Delta :
0.12
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
2000 hours
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
50V
Ripple Current :
430mA
Lead Pitch :
5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
Diameter :
10mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
430mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
645mA @ 10kHz
Capacitance :
220μF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height :
12.5mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e0
Lead Free :
Contains Lead
Leakage Current :
0.33mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
UVR1H221MPA
Nichicon UVR1H221MPA
UVR 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 430mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can