UVR1H152MHD
Mfr.Part #
UVR1H152MHD
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL
Stock
175
In Stock :
175
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Termination :
Radial
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Through Hole
Factory Lead Time :
19 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
2015
Tolerance :
±20%
Capacitance :
1500μF
Bulk
Dissipation Factor :
0.12 %
Datasheets
UVR1H152MHD
Nichicon UVR1H152MHD
UVR 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole -40°C~85°C Polar Radial, Can