UVR1H100MDD6
Mfr.Part #
UVR1H100MDD6
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
HTS Code :
Diameter :
4mm
Ripple Current @ High Frequency :
120mA @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Length :
11mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current :
60mA
Capacitance :
10μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
1.4986mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Voltage - Rated :
50V
Leakage Current :
0.015mA
Terminal Shape :
Wire
Tan Delta :
0.12
Terminal Pitch :
1.5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
60mA @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Datasheets
UVR1H100MDD6
Nichicon UVR1H100MDD6
UVR 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 60mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.4986mm Radial, Can