UVR1H100MDD1TD
Mfr.Part #
UVR1H100MDD1TD
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Stock
1
In Stock :
1
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage :
50V
Package / Case :
Radial, Can
Lead Diameter :
500 µm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Published :
2009
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Cut Tape (CT)
UVR
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
60mA
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
19 Weeks
Termination :
Radial
Ripple Current @ High Frequency :
120mA @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
10μF
Mount :
PCB, Through Hole
REACH SVHC :
No SVHC
Dielectric Material :
Aluminium
Number of Pins :
2
Diameter :
5mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
15µA
Height :
11mm
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
2.0066mm
Lead Free :
Lead Free
Ripple Current @ Low Frequency :
60mA @ 120Hz
Dissipation Factor :
0.12 %
Datasheets
UVR1H100MDD1TD
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVR1H100MDD1TD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50V, Package / Case:Radial, Can, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Terminations:2, Number of Pins:2, UVR1H100MDD1TD pinout, UVR1H100MDD1TD datasheet PDF, UVR1H100MDD1TD amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon UVR1H100MDD1TD ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon UVR1H100MDD1TD
UVR 10μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 60mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can