UVR1H100MDA
Mfr.Part #
UVR1H100MDA
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Capacitance :
10μF
Lead Free :
Contains Lead
JESD-609 Code :
e0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Pitch :
2mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Ripple Current :
60mA
Custom Capabilities :
Other Sizes Available
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tan Delta :
0.12
Lead Pitch :
2.0066mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Height :
11mm
Termination :
Radial
Packaging :
Bulk
Diameter :
5mm
Voltage - Rated DC :
50V
Ripple Current @ High Frequency :
120mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
60mA @ 120Hz
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Leakage Current :
0.015mA
Package / Case :
Radial, Can
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Datasheets
UVR1H100MDA
Nichicon UVR1H100MDA
UVR 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 60mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can