UVR1H0R1MDD6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UVR1H0R1MDD6
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Length :
11mm
HTS Code :
Ripple Current @ Low Frequency :
1.3mA @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current :
1.3mA
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ High Frequency :
2.6mA @ 10kHz
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
Radial, Can
Terminal Pitch :
1.5mm
Published :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Mount :
Through Hole
Diameter :
4mm
Number of Terminations :
2
Polarization :
Polar
Lead Pitch :
1.4986mm
Tan Delta :
0.12
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Terminal Shape :
Wire
Leakage Current :
0.004mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Capacitance :
0.1μF
Series :
UVR
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
2000 hours
Datasheets
UVR1H0R1MDD6
Nichicon UVR1H0R1MDD6
UVR 0.1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.3mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.4986mm Radial, Can